Biokontakt
# úvod
# kdo jsme
# prehistorie
# stanovy
# autoři
# řešení a vývoj
# naše aktivity
Fotogalerie
# Přírodní ráje
# Speleoakce, Jeskyňovíkendy
# Zážitkové akce
Všechny galerie
Administrace galeri
Kalendář akcí
# úplný seznam
# měsíční výpis
# přednášky (max 1 den)
# víkendovky (2 až 4 dny)
# prázdninovky (5 až 21 dní)
# kurzy (déle než 21 dní)
# archiv akcí
# hledej akci
# přidej akci
# seznam přispěvatelů
Rozcestník
# volný čas
# přírodní a humanitní směr
# ostatní
# hledej odkaz
# přidej odkaz
Spolupráce
# často kladené otázky
# podmínky partnerství
# partneři
# sponzoři
# přístupný obsah (RSS)
Redakce
# přihlášení
# registrace
# ztracené heslo
# hledej cokoliv
Vyhledávání:
Nejbližší akce:
září 2023
poútstčtsone
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

říjen 2023
poútstčtsone
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

měsíční výpis akcí

Redakce:

Spolupráce - často kladené otázky


ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO UŽIVATELE A PODMÍNKY VYUŽÍVÁNÍ SLUŽEB
Zde najdete popis jednotlivých součástí webu (moduly Kalendář akcí, Rozcestník, Práskač, Přihlašovadlo, Klepna). Tedy informace, k čemu všemu můžete web využít a co umí. A také podmínky využívání služeb (určeno především pro "komerční" uživatele).

Využívat Kalendář akcí, Rozcestník a Práskač na www.biokontakt.cz může každá fyzická i právnická osoba. Dle přidělených práv je možné využívat méně či více funkcí. Práva se řídí tím, jakou má přidělenu "kastu". Většina uživatelů se může setkat s těmito "kastami":

  • kasta 1 - pouze prohlížení [read]
  • kasta 2 - zápis (nemůže zadávat komerční akce) [write]
  • kasta 3 - zápis za sebe a organizaci [group]

Kasta 1 je virtuální - tj. je to vlastně každý nezaregistrovaný člověk, který sleduje web www.biokontakt.cz.

Kasta 2 - automaticky je do ní přiřazen každý člověk, který se zaregistruje. Může již zadávat akce do Kalendáře akcí a odkazy do Rozcestníku. Nemůže ale zadávat komerční akce a nesmí zadávat komerční odkazy (bez konzultace se správcem webu). Dále může využívat modul Práskač. Tj. může si na svůj email nechávat zasílat akce z kalendáře dle jím nastaveného filtru (téměř dle libovolných kritérií). Zvláště upozorňujeme na možnost nechávat si posílat akce jen od některých organizací (registrovaných), pouze akce konané v regionu uživatele apod. Silně doporučujeme zatrhnout i možnost "nechat si zasílat i komerční akce", neboť to že je akce "komerční" nesnižuje její kvalitu (mnohdy spíše naopak). Navíc se v kalendáři nemohou objevit akce, nesouvisející se zaměřením portálu.

Kasta 3 - sem může být administrátorem přiřazen člověk, jenž o to požádá a jeho žádost je schválena. Je určena zejména pro organizátory akcí a pro zájemce o zadávání komerčních akcí či odkazů. Kromě věcí plynoucích z práv kasty dvě může navíc využívat Přihlašovadlo (formulář pro přihlašování účastníků na akce - vhodné zejména pro malé organizace mající pouze jednoduchý web a nemající vlastní elektronické přihlašování na jejich akce) a požádat o zapojení do systému Klepna (systém umožňující transport akcí z kalendáře jeho organizace do Kalendáře akcí na www.biokontakt.cz) - podrobněji viz dále.

Modul Klepna můžeme zprovoznit na požádání. Vyžaduje to spolupráci programátorů. Přepis akcí z kalendářů umožňuje soubor xml. Čím podobnější jsou položky obou kalendářů, tím jednodušší je spuštění této funkce tak, aby nebylo nutné převedené akce již upravovat. Kalendář Biokontaktu je dost podrobný, takže v některých případech je lepší, aby organizátoři takto převedených akcí text ještě upravili skrze náš systém. Při zájmu o bližší spolupráci jsme schopni dokonce poskytnout celý modul našeho kalendáře pro využití na Vašem webu. V tomto případě by byl přepis jednoduchý a úplný, neboť by byly všechny položky totožné.

Zdarma zveřejňujeme pouze aktivity nekomerční. Komerční aktivity lze zveřejnit také, ale pouze takové, které tematicky zapadají do zaměření našeho webu. Vždy je třeba vše posuzovat individuálně, neboť se to nedá zobecnit. Upozorňujeme zároveň, že od ceny akce 1000 Kč platí povinnost platit provizi za přihlášené účastníky i u organizací "nekomerčních", tedy organizací ze sektoru NNO (pokud nebude předem domluveno jinak) ! - viz také další odstavec. Je to nutné kvůli udržení kvality webu, kvůli financování jeho rozvoje a financování reklamy na jeho propagaci. Bez toho by nebylo možné účinně zvyšovat jeho úroveň a hlavně návštěvnost. Obě skutečnosti jsou klíčové pro to, aby uživatelům web sloužil pořád lépe (jak po stránce technické = usnadňování práce, tak přílivem nových "klientů", účastníků akcí).

Od jednotlivců či firem registrovaných v kastě 3 a vyšší požadujeme automaticky zveřejnění našeho portálu na jejich webu. Pokud zadávají do kalendáře akce, je možné se domluvit buď na provizi za účastníka, který se o akci dozvěděl prostřednictvím webu www.biokontakt.cz a zároveň se na ní přihlásil a řádně ji zaplatil, nebo na paušální ceně za zveřejnění akce, nebo roční paušální platbě za využívání webu, nebo kombinací předešlého, nebo - navrhněte.

Zařazení "komerčních" akcí a některých "nekomerčních" akcí do kalendáře na www.biokontakt.cz vyžaduje několik podmínek. Nejdůležitější je, aby subjekt zveřejňující akci byl zařazen mezi přispěvatele - a měl tedy přiřazenou kastu 3 (což vyžaduje schválení správcem webu, nebo jinou pověřenou osobou). U komerčních (firemních) subjektů je vyžadována i písemná smlouva. Takovýto subjekt je pak povinen u komerčních akcí při jejich zadávání do kalendáře zaškrtávat políčko, že jde o komerční akci. Podmínky zveřejněné při registraci zástupce subjektu (organizace) na portál www.biokontakt.cz (a v jeho administrativní části) zůstávají tímto nedotčeny (věnujte jim prosím při registraci pozornost a reagujte na ně bez vyzvání).

Zveřejňující subjekt musí nejméně formálně souhlasit s programovými cíli sdružení Biokontakt o.s. (uvedeny ve stanovách). Biokontakt o.s. si vyhrazuje právo nezveřejnit či vymazat již zařazenou akci, která by dle jeho uvážení nesplňovala zaměření a poslání webu www.biokontakt.cz. Zdůrazňujeme skutečnost, že je možné, aby některé komerční subjekty zveřejňovaly v kalendáři akcí jak "komerční akce", tak "nekomerční akce". U akcí, kde je toto sporné, nebo to není na první pohled jednoznačné konzultujte prosím zařazení takovéto akce s administrátorem.OBECNÉ, "ETICKÉ" OTÁZKY
Pokusíme se popsat několik možných otázek, které obvykle napadají lidi, kteří využívají služeb subjektů neziskového sektoru. Vycházíme ze zkušeností s prací pro "volné sdružení" Instruktoři Brno a pro ZČ Hnutí Brontosaurus Orchis Brno. Některé z níže popsaných problémů jsme byli v minulosti nuceni řešit.
"Proč bychom půjčovali věci z našeho majetku jinému ZČ HB se slevou (nedej Bože cizí organizaci), když jsme je navíc získali z vlastního grantu?"
Především - půjčovné platí i členové "mateřského" ZČ. Rozumní lidé jsou schopni stanovit takové podmínky pro zapůjčování věcí, aby se časem zaplatilo jejich opotřebení. Existuje i možnost složení zálohy, což je nejlepší pojistka. HB má také členské průkazy, které mají sloužit právě pro sdílení společných výhod. K čemu bychom je potom měli? Obavy z přílišného zájmu o půjčování některých věcí jsou většinou také neopodstatněné (z mnoha důvodů). V dnešní společnosti bych měl spíše strach z nezájmu.
"Jsme tak dobří, že nikoho nepotřebujeme. Navíc, co nám vy můžete nabídnout?"
Už Vám něco podobného někdo řekl ? Asi ano. Jak jste se cítili? Takové věci většinou říkají "bohatí" lidé, nebo ti, kteří se nad Vámi povyšují. I kdyby byla pravda, že můžete nabídnout méně, myslím, že otázky typu "Co nebo kolik za to?" nemusejí být vždy na prvním místě. Zde jsou kořeny sobectví a násilí ve společnosti.
"A co to vlastně je ten Biokontakt? Zase něco nového. A ještě něco podepisovat! Co když po nás budou něco chtít?"
Český človíček byl dlouho vychováván jedním směrem. Naučili jsme se nedůvěřovat i sami sobě. Každý má právo se svobodně rozhodovat a pokud mu něco nevyhovuje, kdykoliv může své rozhodnutí změnit. Celá filosofie Biokontaktu je založena na průhlednosti. Biokontakt nevyžaduje nic, co si s ním dobrovolně nedomluvíte (zpravidla písemně).
"Co když na tom ještě něco vydělají?"
Neziskové organizace jsou nevýdělečné (tedy neslouží primárně k vydělávání peněz a hromadění majetku, který by sloužil jen malé skupině lidí). Slovo "neziskový" je ale značně zavádějící. Nic neziskového neexistuje (zvláště uvědomíme-li si, že ziskem nejsou jen peníze a hmotné statky). Na svoji činnost si NNO vydělat potřebují. To je celkem pochopitelné. Dlouho byla a nějaký čas asi ještě bude mezi lidmi také vžitá nesmyslná představa, že dobré věci se musejí dělat zadarmo. Podle tohoto nesmyslu se řídí bohužel i většina nadací, která dává peníze na věci (kterých už není nedostatek). Na výplaty lidí (kterých nedostatek je) většinou peníze nedává.
"Vždyť něco podobného, jako je Biokontakt děláme taky! Ještě nám budou konkurovat."
Všichni děláme něco podobného. Všem nám jde v konečném měřítku o člověka (o sebe), o to abychom se měli rádi a aby bylo na světě líp. A to je dobře. Strach z konkurence je další velkou nesmyslnou překážkou v tom, aby věc, za kterou "bojujeme" všichni zvítězila. Nevládní organizace teď přesně vědí, o čem mluvím. " Když budeme spolupracovat s někým jiným, zbyde méně pro nás" - přirovnání: je to jako kdyby si policisté přáli, aby se vraždilo, protože jinak nebudou mít práci - v překladu: něco negativního by mělo vést k pozitivním výsledkům - to je samozřejmě blbost.

Takto bychom mohli pokračovat dlouho. Zmíníme se už jen krátce o tom, co partnerství s Biokontaktem neznamená. Neznamená to: Biokontakt a "ti druzí", nebo Vy a "ti druzí". Žádní "druzí" neexistují. To jsme MY a děláme to pro sebe.

Autorský tým

poslední aktualizace obsahu kalendáře: 11. 12. 2017 a rozcestníku: 28. 11. 2014
za správnost a aktuálnost obsahu odpovídají zadavatelé; provozní správce Martin *Džast* Just